Lublin - wystawa IPN o bł. bp. Władysławie Goralu [AUDIO]

Upamiętnia postać lubelskiego męczennika, bł. bp. Władysława Gorala. IPN otworzył w Lublinie wystawę poświęconą duchownemu. To w związku z 80. rocznicą jego śmierci.
Wystawa jest dostępna przed lubelską archikatedrą. Składa się z fotografii upamiętniających różne etapy życia lubelskiego hierarchy i męczennika.
- Wystawa przedstawia życie i posługę duszpasterską bp. Gorala, który był duszpasterzem, wychowawcą i rekolekcjonistą. Działał w diecezji lubelskiej, został aresztowany przez Niemców, osadzony na Zamku Lubelskim, a następnie przebywał w obozie koncentracyjnym. Został zamordowany przez Niemców prawdopodobnie w ostatnich dniach trwania II wojny światowej - mówi dyrektor IPN w Lublinie, Robert Derewenda.
Ekspozycję tworzą zdjęcia przedstawiające zróżnicowaną aktywność bp. Gorala. Duchowny angażował się bowiem w działalność katechetyczną i charytatywną.
- Wystawa przedstawia życie człowieka, który działał na bardzo wielu płaszczyznach. Bp Goral był bowiem działaczem społecznym, ale też wychowawcą, redaktorem wiadomości diecezjalnych i publicystą, a przede wszystkim ofiarą prześladowania Kościoła w Polsce w latach 1939-1945. Na wystawie zostały zaprezentowane wyjątkowe, unikatowe fotografie, które pozyskano podczas obszernej kwerendy, a odbyto ją, m.in. w rodzinnych stronach biskupa - dodaje pracownik IPN Lublin, Kinga Żelazko.
Wystawa IPN jest dostępna przed archikatedrą lubelską. Będzie tam czynna do 25 maja.
Anna Opasiak